Výrazne si pohoršili predseda ANO Pavol Rusko a predseda HZDS Vladimír Mečiar. Ruskova popularita podľa agentúry MVK klesla za niekoľko mesiacov z 8,1 na 1,7 percenta, Mečiarovi v decembri dôverovala len polovica tých, čo v januári.
Mečiar podľa sociológa Pavla Haulíka do značnej miery doplatil na zmenu politickej orientácie HZDS, ktorá sa tvári ako stredopravá strana, hoci jej voliči sú výrazne ľavicoví.
"Rusko takmer zo dňa na deň stratil pozíciu, ktorú si roky budoval," myslí si Haulík a prirovnáva to k Mečiarovi. Aj on nasledoval klesajúce preferencie strany, čo sa týka najmä strán jedného muža, hovorí.
V rebríčkoch dôveryhodnosti sa príliš nedarilo ani premiérovi a predsedovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi, ktorému, napríklad, vo februári verilo 13,1, ale v decembri len 8 percent ľudí. Haulík hovorí, že mu uškodili najmä aféry okolo Ruska, ale najmä nedávne problémy koalície s parlamentnou väčšinou a debaty o možnom kupčení s poslaneckým hlasmi.
Mierny pokles zaznamenal aj Ivan Gašparovič, ktorého popularita sa po zvolení za prezidenta prudko zvýšila. Podľa MVK sa aj napriek poklesu dôvery v druhej polovici roka stále s prehľadom drží na druhom mieste.
Výrazný vzostup popularity predsedníčky SF Zuzany Martinákovej podľa Haulíka súvisí so zvýšenou podporou jej strany, ale aj s tým, že sa často objavuje v médiách a nemení často svoje postoje.
Agentúra skúmala aj nedôveru k politikom. V týchto tabuľkách s prehľadom viedol Dzurinda pred Mečiarom, a hneď za nich sa po odchode z vlády dostal Rusko. Veľkú nedôveru a malú dôveru k Dzurindovi si Haulík vysvetľuje tým, že ide o politika s pomerne malou podporou, ktorý sa však veľmi často objavuje v médiách a na verejnosti. "Patrí medzi tzv. polarizujúcich politikov." (knm)